Kurtdere güreşlerinden izlenimler

Balıkesir Yağlı Kentler Düzenleyen Kentler Birliği’nin merkezi. Aynı zamanda yağlı güreşi en çok düzenleyen kentlerin de en önünde yer alır. Bu yönüyle bakıldığı zaman bir yağlı güreş merkezi. Tabii pehlivanı az, pehlivanı çok olan il de Antalya. Bu işin olimpiyatı olarak nitelendirilen il de Edirne.

En iyi organizasyonu yapan illerin arasında da yine Balıkesir geliyor. Bu işi 2017 yılında Karesi Belediye Başkanı iken de en iyi organizasyon olarak gördüğümüz Yücel Yılmaz idi. Karesi Belediye Başkanı iken de Büyükşehir Belediye Başkanı iken de bu işe en çok önem verenlerden birisi.

Yağlı güreş ‘tır’ını da ilk defa uygulamaya koyanlardan birisi. Bu iş için ne gerekirse yapıyor. Hatta duyduğum kadarıyla pehlivanlar için duştan sonra bornoz kullansınlar diye, tüm pehlivanlara bornoz dağıtmasına rağmen kullanmamışlar. Halbuki peştemalden daha iyi bir sistem düşünülmesine rağmen, pehlivan da kirlenmesin diye al çırak bunu arabaya koy diyor.

Hatta bu organizasyonda tüm pehlivanlara havlu dağıtmış anlaşılan. Ama yine de bunu kullanmamakta ısrar ediyorlar. Tabii her şeyin düşünülmesi bu işin tecrübe kısmında yer alıyor. Tüm pehlivanlara ve katılımcılara 3 kez yemek veriyor. Hemen hemen her şey düşünülmüş. Hatta arabasız gelenlere servis dahi veriyorlar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi ortaklığında yapılan organizasyon için yapılması gerekenleri tamamıyla yapmış. Tebrik ediyoruz.

Güreşçilerin hatta yağlanmaları için geri dönüşüm sisteminin düşünülmesi gerçekten çok önemli. Biz de yıllar önce düşünmüştük. Bunun uygulanması atıkların değerlendirilmesi için önemli ayrıca tebrik ediyoruz.

Yine güreşçilerin yıkanması için yapılan yerle ilgili birkaç kez yazı yazmıştım. Bu işin düzeltilmesi için. Bunu da yapmışlar, ama yine güreşçilerin yıkandığı yer bir türlü düzen tutmuyor. Buranın daha detaylı çalışılması gerekiyor.

Ayrıca güreşe katılan paydaşların tümünün kalacak yerlerinin ayarlanması dahil. Hatta katılımcıların bazılarına yolluk ödenmesi de cabası.

Bence tek eksik, güreş yapılan yerin stad yerine arena şeklinde daire şeklinde olması gerekiyor. Ayrıca basın mensuplarının yerlerinin sadece televizyon olarak değil de, hem görüntülü, hem de görüntüsüz hizmet verenlerin yerlerinin sahayı tam açıdan görecek bir yerde olması gerekiyor. Mesela kule hakemlerinin yeri gibi. Buradan görüntü almak kolaylaşacak.

Eğer bu er meydanı yeniden yapılacak ve düzenlenecek ise, lütfen seyircilerin olduğu tribünleri yüksek olarak düşünün. Çünkü çekim yapanlara engel olunuyor diye seyirci tarafından ıslıklanmalar ve yuhalanmalar da yaşanıyor. Hatta bazen su şişeleri de basın mensuplarına veya kameramanlara atılıyor.

Güvenlik tedbirleri her zaman olduğu gibi sıkı olmasına rağmen, bazen çıkan olaylara bir türlü engel olunamıyor. Ayrıca sahada sadece hani diyorlar ya. Her pehlivanın yanında yalnızca bir kişi olacak diye. Bir türlü buna engel olunamıyor. Bu sadece Balıkesir’de değil, tüm yağlı güreş alanlarında aynısı nedense yaşanmaya devam ediyor.

Belki bir dahaki organizasyonda daha iyi çalışmalar yapılacağı kesin. Biz gördüklerimiz yazacağız. Yetkililerde gereken işlemleri yaparak daha iyi organizasyonlarda buluşmak dileğiyle…

Emeği geçen tüm birimlere teşekkürü borç biliyoruz.