Kurtedere’de muhteşem güreşler

Balıkesir Karesi Kurtdere Köyü’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem güreşler ile seyirciler adeta coştular. Özellikle başpehlivanlık ve başaltı başpehlivanlık mücadelelerinde seyirci hop oturup, hop kalktı.

Başpehlivanlık finalinde Ali Gürbüz ile Hüseyin Gümüşalan finalde karşı karşıya geldiler. Uzun süren mücadelenin sonunda, Ali Gürbüz kaybeder gibi görünürken, birden son anda yaptığı oyun ile rakibi Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek 63. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olmayı başardı.

Başaltı boyunda ligi lider bitiren Hamza Karadeniz, başpehlivanlığa yükselirken, finalde Metin Alpaslan Temizce ile Yıldıray Pala karşılaştı. Bu güreşi kazananın da başpehlivan olacaktı. Her iki pehlivan da rakiplerini birer birer yenerek finale kadar gelmeyi başardılar. Finalde normal sürede yenişemediler. Uzatma dakikalarında puan alan galip gelecekti. Yıldıray Pala, en son hareketi yaparak rakibi Metin Alpaslan Temizce’yi yenerek başpehlivan olmayı başardı.

Sadece o mu? Başpehlivanlık yarı final maçında Hüseyin Gümüşalan ile Orhan Okulu’nun güreşi de bambaşka idi. Favori Orhan Okulu idi. Fakat Hüseyin Gümüşalan, Orhan Okulu’yu muhteşem bir oyunla yenmeyi başardı ve finale yükseldi.

Başpehlivan Ali Gürbüz ise yarı finalde, Yusuf Can Zeybek’in sakatlanması sonucu güreşi bırakmasıyla finale yükseldi.

Çeyrek finalde de muhteşem güreşler vardı. Ali Gürbüz ile Mustafa Doğan Özkaya’nın güreşi seyircileri adeta coşturdu. Daha önce Biga’da karşılaşan pehlivanları ben seyretmiştim. Burada da muhteşem bir mücadele örneği sergilediler. 

Hüseyin Gümüşalan, son günlerin başarılı isimlerinden Serdar Yıldırım’ı yenmeyi başardı. Orhan Okulu da Fatih Atlı’ı yendi. Türkiye Cumhuriyeti 100. Yıl Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek ise, Ertuğrul Dağdeviren’i kendi seyircisinin önünde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yenmeyi başardı.

Son 16 mücadelesinde Başpehlivan Ali Gürbüz, bu kez İsmail Koç’u uzun süren mücadele sonunda güzel bir oyunda yenmeyi başardı. Diğer finalist Hüseyin Gümüşalan ise, yeni Başpehlivanlardan Bekir Eryücel’i yenmeyi başardı. Diğer karşılaşmalarda Orhan Okulu, Abdullah Güngör’ü; Yusuf Can Zeybek, Mustafa Arslan’ı; Fatih Atlı, Osman Kan’ı; Serdar Yıldırım, Ali Yanatma’yı; Ertuğrul Dağdeviren, Serhat Gökmen’i ve renkli isimlerden Mustafa Doğan Özkaya, Yıldıray Akın’ı yenerek çeyrek finale kalmışlardı.

 3. Turda Başpehlivan Ali Gürbüz, Turan Balaban’ı; finalist Hüseyin Gümüşalan, Cengizhan Şimşek’i; Abdullah Güngör, Onur Balcı’yı; Mustafa Doğan Özkaya, Faruk Akkoyun’u; Orhan Okulu, Kürşat Şevki Korkmaz’ı; Mustafa Arslan, Mustafa Taş’ı; Serdar Yıldırım, Emre Erkal’ı; Yusuf Can Zeybek, Osman Aynur’u; Osman Kan, Recep Taslak’ı, Yıldıray Akın, Serkan Serttürk’ü; Fatih Atlı, Ünal Karaman’ı; Bekir Eryücel, Süleyman Başar’ı (önce yendi sonra tekrar çağrıldı yeniden güreşti); Ertuğrul Dağdeviren, Nedim Gürel’i; Serhat Gökmen, Ali Rıza Kaya’yı; İsmail Koç, Enes Doğna’ı ve Ali Yanatma da İsmail Erkal’ı yendi.

2. Turda Başpehlivan Ali Gürbüz, Ali Güngör Ekin’i; finalist Hüseyin Gümüşalan, Onur Şenel’i; Ali Rıza Kaya, Şahalli Kurt’u; Yusuf Can Zeybek, Ali İhsan Batmaz’ı; Yıldıray Akın, Salih Dorum’u; Mustafa Taş, Ramazan Bircan’ı; Ertuğrul Dağdeviren, Ali Altun’u; Onur Balcı, İsmail Güzel’i; Bekir Eryücel, Yunus Emre Yaman’ı; Orhan Okulu, Hasan Zeybek’i; İsmail Erkal, Okan Acar’ı; Serdar Yıldırım, Kaan Kaya’yı; Mustafa Arslan, Arif Akın’ı; Ünal Karaman, Gökhan Arıcı’yı; Mustafa Doğan Özkaya,  Serhat Balcı’yı; Abdullah Güngör, Mecit Yıldırım’ı; Enes Doğan, Furkan Durmuş Altın’ı; Kürşat Şevki Korkmaz, Özkan Yılmaz’ı; Süleyman Başar, Atilla Güzel’i; Recep Taslak, Ali Gökçen’i; Serhat Gökmen, Mustafa Kemal Karaboğa’yı; Serkan Serttürk, İbrahim Çoraman’ı; Cengizhan Şimşek, Hüseyin Demir’i; Osman Kan, İsmail Balaban’ı; Faruk Akkoyun, Recep Kara’yı; Nedim Gürel, Hamza Köseoğlu’nu; Emre Erkal, Menderes Saltık’ı; İsmail Koç, Hakan Çalışır’ı; Turan Balaban, Fatih Çakıroğlu’nu, Fatih Atlı, Hüseyin İyican’ı ve Osman Aynur, Mehmet Yeşil Yeşil’i elediler.

1. Turda ilk 22 pehlivan güreş yaptı diğerleri tur atladılar. Osman Aynur, Süleyman Aykırı’yı; İsmail Erkal, Ahmet Selbest’i; Mustafa Batu, Furkan Durmuş Altın’ı; Turan Balaban, Ahmet Kavakçı’yı; Mustafa Taş, Yalçın Üncül’ü; Hamza Köseoğlu, Osman Özgün’ü; Ali Yanatma, Fatih Koyuncu’yu; Mustafa Doğan Özkaya, Hasan Cengiz’i; Recep Kara, Recep Çakır’ı, Süleyman Başar, Salih Erinç’i ve Enes Doğan Semih Turgut’u geçmeyi başardılar.  1. Turda Başpehlivan Ali Gürbüz ve finalist Hüseyin Gümüşalan tur atladılar.

75 başpehlivanın mücadele ettiği 63. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’nde muhteşem güreşler oldu. Emeği geçen tüm pehlivanları tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. Ali Gürbüz’ü de ayrıca gösterdiği performanstan dolayı kutluyoruz. Yüksek yerler Ali Gürbüz’e iyi geliyor diye düşünüyorum.

Yeni başpehlivan olan Hamza Özkaradeniz ve Yıldıray Pala’yı da bir kez daha kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. Sanıyorum bu yıl başpehlivanlığa çıkan Enes Doğan, Osman Kan, Bekir Eryücel ve Yunus Emre Yaman gibi başpehlivanlıkta zorluk çekmeyeceklerdir.

Özellikle alt boylarda kıran kırana güreşen tüm pehlivanları kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Dünyanın en zor sporu Yağlı Güreş’tir…