Muhteşem bir Kırkpınar!..

Bu yıl 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde birbirinden ilginç olaylar yaşandı. Kemeri yakanı yaktılar. Onu da yakanı yaktılar. Uzun lafın kısası kimseye yar olmadı. En sonunda mutlu sona genç başpehlivanlardan Cengizhan Şimşek’e nasip oldu.

Tarihi Kırkpınar’ın açılış gününde 54 başpehlivan ilk turda güreş tuttu. Genel de denk kuvvetlerin mücadelesi halinde geçti. Sadece 3 karşılaşma gençlerin birbirleriyle kapışması halinde geçti. Önemli bir sürpriz yaşanmadı.

İlk gün 2. Turda birbirinden ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu yıl 3. Kez kemeri üst üste alacak alan Ali Gürbüz’ü, Mehmet Yeşil Yeşil yenerek Ali’nin sürekli kemer sahibi olmasına izin vermedi.

Geçen yılın kürsü yapan isimlerinden Faruk Akkoyun’u da Mustafa Taş eleyerek 2. Sürprizi yaptı. Bununla bitti mi bitmedi. 2. Turda bir başka sürpriz ise, geçen yılın finalisti İsmail Koç’u bu kez Hüseyin Gümüşalan yenerek sürprizlerin devam edeceğini haber verdi.

Yine bu turda Şaban Yılmaz ile Tanju Gemici arasında yapılan güreşte hakemlerin ikinci sarı karttan Şaban Yılmaz’ın güreşi kaybettiğini söylemeleri üzerine olaylar yaşandı. Tabii olaylar sonucu değiştirmedi. Tanju altın kemerli Şaban Yılmaz’ı geçti!..

Bu turda 22 çift başpehlivan güreş tutarken, Yalçın Üncül, Cengizhan Şimşek, Ertuğrul Dağdeviren, Semih Turgut ve Recep Kara bu turu bay geçtiler.

3. turda 16 pehlivan kaldı. Bunların kıyasıya mücadelesi sonucunda yine sürprizlerin ardı arkası kesilmedi. Serhat Gökmen, altın kemerli Recep Kara’yı geçmeyi başardı. Ertuğrul Dağdeviren muhteşem oyunla, kemeri yakan Mehmet Yeşil Yeşil’i yaktı. Devamı geliyor… Bu kez altın kemerli Orhan Okulu’yu, Cengizhan Şimşek supleks ile yenerek sürprizlere devam etti. Son günlerin parlayan yıldızı Yusuf Can Zeybek ise İsmail Balaban’a üstünlük kurumadı. Mustafa Taş da boş durmadı ve altın kemerli Osman Aynur’u yenince gençlerin dümene geçeği belli oldu. Bu tur bize şunu göstermiş oldu. Kimsenin sevinci uzun sürmemiş oldu.

Son güne geldiğimizde sürprizlerin daha da devam edeceği Cumartesi gününden belli idi. Bu kez İsmail Koç’u yenen Hüseyin Gümüşalan’ı Mustafa Taş yenmeyi başardı. İki altın kemerli isim İsmail Balaban ve Fatih Atlı karşılaşmasının galibi İsmail Balaban oldu. Mehmet Yeşil Yeşil’i eleyen Ertuğrul Dağdeviren, bu kez Recep Kara’yı geçen Serhat Gökmen’i de geçmeyi başardı. Yine olaylı maçın kahramanı Tanju Gemici bu kez avcı Cengizhan Şimşek’e avlandı.

Yarı final yani 5. Turda yine sürprizlerin ve muhteşem yenişlerin ardı arkası kesilmedi. Cengizhan Şimşek bu kez son yılların popüler ismi İsmail Balaban’ı yenerek ilk finalist olmayı başardı. Diğer taraftan da yıldızları devirenlerin karşılaşmasında Mustafa Taş, Ertuğrul Dağdeviren’i uzatmalarda aldığı puanla yenerek ikinci finalist olmayı başardı.

Muhteşem güreşlerin sonunda, son gülen iyi güldü ve Cengizhan Şimşek altın kemeri kazanmayı başardı.

Kıran kırana geçen son yıllarda böyle bir güreşe sahne olmamıştı Kırkpınar. Tabii üzülenler, üzülürken sevinenler, sevinirken üzülenlerin bir Kırkpınar’ı oldu. Tamam şimdi başardım dedikleri anda mutlaka bir engel çıktı. Kimse sonuna kadar sevinemedi Cengizhan’dan başka!..

Başaltında da muhteşem güreşler oldu. Favorilerin birer birer kaybettiği. Sonuna kadar çekişmelerin olduğu ve sonunda 4 başaltı pehlivanı başpehlivan olmayı başardı. 1. Ali İhsan Batmaz, 2. Mustafa Arslan ve 3.’ler Mustafa Doğan Özkaya ve Serdar Yıldırım oldu.

Bu arada Serdar Yıldırım Türkiye’nin en genç başpehlivanı oldu: 20 yaşında…

Yeni başpehlivanları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Buraya yazamadığımız ve daha önce listesini verdiğimiz, 2475 pehlivanın kıyasıya mücadelelerinde ilk 4’e girenler bir üst tura yükselmeyi başardılar. Tüm pehlivanlarının emeğine sağlık diyelim…

Bir dahaki yıl Kırkpınar’da görüşmek dileğiyle…