Ne olacak bu yağlı güreşçilerin hali?

2020 yılı yağlı güreş turnuvalarının hiçbiri düzenlenmedi. Yağlı güreş pehlivanları kış boyu antrenman yapıyor. Sezonun açılmasını dört gözle bekliyorlar. Kendilerini forumda tutuyorlar.

Yağlı güreş sezonu başlaması ile birlikte güreş yaparak geçimlerini temin ediyorlar.

Hatta 4 büyük güreş turnuvası da yapılmadı. Yağlı güreşin olimpiyatı olarak değerlendirilen Kırkpınar’ın dahi yapılma ihtimali yok.

Federasyon karar veremiyor. Tamam abi düzenleyen belediyeler zaten hiç karar veremiyor. Spor bakanlığı da bir şey diyemiyor. Bilim kurulunun alacağı karar bekleniyor. Bu konuda net bir şey söylenmediği için, pehlivanlar çok büyük zorluk yaşıyor.

Geçimini sadece yağlı güreşten temin eden pehlivanlar çok büyük zorluk yaşıyor. Sezonun sonuna yaklaşırken henüz ne olacağı belli olmayan bir durumda bu pehlivanların hali ne olacak? Bu konuda yetkili bir en kesin ve net bir açıklama yapması gerekmez mi? Pehlivanlar kendilerini güreş hazır tutmak için sürekli forma kalmaları gerekiyor. 

Fakat net bir açıklama olmadığı için yaptıkları hazırlıkta bir işe yaramayacak gibi… En azından bu sene güreşler olmayacaksa olmayacak gibi bir net bir şey konuşulsa veya olacaksa olacak gibi bir şey konuşulsa ona göre pehlivanlar hazır olurlar. 

Tabii antrenmanla ne kadar hazır olurlar o da bilinmiyor. Yağlı pehlivan güreşçilerinin büyük turnuvalara katılmadan önce mutlaka ve mutlaka güreş tutması gerekiyor ki daha başarılı olabilsinler. Pehlivanlar ne yapacak? Neye göre hazırlanacak? Neye göre antreman yapacak? Hiçbir şey belli değil…

Daha da önemli bir konu var. Kendileri maaşla çalışan elvanlar için sorun yok. Ama bazı alt derecedeki pehlivanlar için çok büyük sorun var. Sezon içinde para kazanamadılar onların durumları ne olacak?

Kimse bu konuya el atmıyor. Bu pehlivanlar geçimlerini nasıl sağlayacak? Bir de evli olduklarını düşünün. Tek başına olsalar belki idare edebilirler. Evli olanlar ailelerinin geçimini nasıl sağlayacak?

Başka bir geçim kaynağı yoksa veya bir mesleği yoksa ne olacak bunların hali?

Aynı zamanda bir de taraftar gözüyle bakmak lazım. Güreş seyircisi de, güreşçiler de yağlı güreşlere hasret kaldı.

Çok acil olarak yetkililerin bu konuya bir çözüm getirmesi gerekiyor. Belirsizlik insanları daha çok yıpratır. Gerek güreşçilerin ve gerek ise seyircilerin beklentisi bu yönde.