Sonunda yağlı güreşler yapıldı…

Evet 1.5 yıl aradan sonra nihayet seyircisiz de olsa yağlı pehlivan güreşleri yapıldı.

Kumluca Belediyesi önderliğinde Antalya, Balıkesir ve Edirne Büyükşehir Belediyeleri’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri gerçekleştirildi. Bu taşın altına koyan herkese teşekkür ediyoruz.

Covit-19 çıktığında geçtiğimiz yıllarda yazdığımız yazılarda bu güreşlerin yapılabileceğini yazmıştık. Maske – mesafe ve temizlik kurallarına uyarak daha önce de yapılabilirdi.

Tüm spor organizasyonları seyircisiz olarak yapılmasına rağmen yağlı güreşler ne yazık ki yapılmadı.

Yağlı güreş seyircilerinin özlemle beklediği bir organizasyonun gerçekleştirilmesi çok önemli idi. Üstelik Tarihi Kırkpınar Güreşleri hiçbir zaman kesintiye uğramadığı halde, Covit-19 nedeniyle ne yazık ki geçen yıl yapılamadı.

1942 yılında da salgın vardı. Üstelik 2 yıl sürmesine rağmen yağlı güreşler yapıldı. Savaş zamanında dahi ara verilmeyen güreşler ne yazık ki yapılmadı. Diğer spor branşlarının tümü yapıldı. Amatörler hariç.

Tabii bu arada pehlivanlar ne yaşadı onu da bilen yok!..

Başpehlivanlar için belki sorun yoktu!.. Ama diğer boylardaki pehlivanların durumları ne oldu. Nasıl geçindiler? Ek gelirleri yoksa ne yaptılar? Federasyon yardım yaptık diyor. Pehlivanlar biz bir şey görmedik diyorlar.

Çok zor geçen 1,5 yıl aradan sonra 22-23 Mayıs tarihlerinde Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı. Tabii taraflı tarafsız herkesin yağlı güreşi nasıl özlediği bir kez daha ortaya kondu.

Kumluca Belediyesi’ni bu cesaretinden dolayı kutluyoruz. Yalnız bir şey belirtmekte yarar var.

Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri eğer 4. Büyük güreş olacak ise, güreş yapılan er meydanı yeterince geniş değil. Bu konuya bir el atsalar iyi olur. Çünkü 1000’e yakın güreşçi geldi. Büyük bir karışıklık oluyor. Daha güzel er meydanı yapılsa veya burası daha genişletilse iyi olur.

Gördüğümüz kadarıyla…

Bir de Covit-19 testleri pehlivanlar gelmeden önce yapılsa daha iyi olmaz mıydı? Çünkü hakemlerin test sonuçlarının geç gelmesi nedeniyle sorunlar yaşadığını gördük. Bir de Covit-19 sonucu pozitif çıkanlar ne yapıldı? Karantinaya alındı mı?