Taraftarın Başpehlivanı Cengizhan Şimşek!..

Evet kuralları uymadığı için Cengizhan Şimşek’in 661. Kırkpınar Başpehlivanlık kemeri ikinci olana Mustafa Taş’a verildi.

Taraftarın gönlünde yatan Cengizhan Şimşek oldu. Gittiğimiz güreşlerde soruyorlar. Şöyle güzel güreşen biri vardı. O’na ne oldu. Neden güreşmiyor. Biz de olayı anlattık. Ama çok güzel güreşler çıkarmıştı. Yazık oldu diyorlar.

Biz de de kamuoyunun söylemlerin dile getiriyoruz. Gerçekten çok güzel güreşler çıkartan Cengizhan Şimşek’in bütün emeği boşa gitti. Suçu kurallara uymamak olarak, nitelendirildi ve kemer sonunda Mustafa Taş’a verildi. Her iki pehlivan da böyle olmasını istemiyordu.

Ama kurallar böyle diyor. Evet kurallar inşallah doğru düzgün uygulanır. Bakalım gelecek yıl neler göreceğiz. Çok kısa bir zaman kaldı Kırkpınar’a da. Kemer bakalım kimin boynuna asılacak. Cengizhan Şimşek’in  Kırkpınar’da güreşmesine izin verilecek. Bu durumda Cengizhan Şimşek kemeri yeniden kazanırsa yine kemer onuna olacak herhalde. Herhangi bir aksilik çıkmaz ise. Ya da başka biri kazanırsa her iki pehlivanın da çabası boşa gidecek. Kırkpınar bu ne olacağı belli olmaz.

İki veya 3 hafta sonra yine geçici olan kemeri bakalım kim boynuna asacak?  Geçen yıl Ali Gürbüz, sürekli kullanacağı kemeri kaçırdı. Yeni bir başpehlivan çıktı. Bu kez kurallara uymadığı için yeni bir pehlivan daha çıktı. Bu yıl bakalım altın kemeri 1 yıllığına kim boynuna takacak. Hep birlikte göreceğiz.

Cengizhan Şimşek, bütün favorileri yenerek ve muhteşem güreşler çıkararak kemeri almıştı. Yine rakibi Mustafa Taş da rakiplerini birer birer yenerek final maçı yapmaya hak kazanmıştı. Bu yıl bu iki pehlivan yeniden final yapabilecek mi?

Kozlarını burada bir kez daha paylaşıp, kemeri bir kez daha boyunlarını asmaları mümkün olabilir mi? Bakalım bekleyeceğiz ve göreceğiz. Cengizhan Şimşek hiç karşılaşmalara henüz çıkmadı. Maç eksiği var. Yoksa geçen yıl gibi gelip ortalığı bir kez daha toz-dumana katabilecek mi? Eğer bunu yapar ise, haklılığını ispat etmiş olur. Aynı şekilde Mustafa Taş da yine final yapar ise o da haklılığını ispat etmiş olur.

Peki yapılan güreşlerde favoriler yine Ali Gürbüz ve Orhan Okulu olarak görünüyor. Türkiye Güreş Ligi’nin karşılaşmalarında liderliği önce Ali Gürbüz aldı. Daha sonra yapılan güreşte Orhan Okulu liderliği tekrar kazanmayı başardı.

Bu durum da gösteriyor ki, bu yıl Kırkpınar daha da zor geçeceğe benziyor. Her pehlivanın daha da üste koyarak çalışması gerektiğini bize bir kez daha hatırlatıyor.

Büyük bir ihtimalle Antalya’ya gider kemer gibi görünüyor. Ama yeniş yapmadan hiçbir maç kazanılmaz. Onun için rakiplerini birer birer yenerek zirveye yükselebilirsin. Çok çalışmana gerektiği de kesin. Onun için çok çalışmak ve şansın da yanında olması gerekiyor. İlk turlara erken final olması her türlü sonucu ortaya çıkarabilir. Favori dediğin pehlivan bile ilk turlarda elveda diyebilir. Bu işin şakası yok!..

Bu yağlı güreş, her an, her şey olabilir. Elin kaydı mı bitti. (Diğer sporlar için de geçerli. Ama yağlı güreş bambaşka). Çok dikkat etmek, çok çalışmak ve sabırlı olmak gerekiyor.

Bütün pehlivanlara başarılar diliyoruz. Haksızlığın olmadığı bir sezon diliyoruz. Tüm boylar için geçerli!..