Tecrübe mi kazancak, yoksa gençlik mi?

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri bugün başlıyor. Daha önce Kırkpınar Er Meydanı’nda Başpehlivan olmuş olan deneyimli pehlivanlar mı altın kemeri, yoksa geçtiğimiz ve daha önceki yıllarda çıkan gençler mi?
Kırkpınar’da daha önce altın kemerli başpehlivanların avantajı büyük. Fakat yeni başpehlivan olanların da taze gücü var. Hatta geçtiğimiz yıl Kırkpınarda başaltında birinci olarak çıkan Ertuğrul Dağdeviren, ikinci Furkan Durmuş Altın ve üçüncüler Tanju Gemici ve en genç başpehlivan Cengizhan Şimşek katıldıkları turnuvalarda başarılı sonuçlar elde ettiler.
Daha önceki yıllarda çıkmış olan ve son yıllarda adından çok söz ettiren başpehlivanları da unutmamak gerekiyor. İsmail Koç, Nedim Gürel, Hüseyin Gümüşalan, Kürşat Şevki Korkmaz, Mustafa Batu, Turan Balaban, İsmail Erkal, Serkan Serttürk, Emre Erkal, Ali Yanatma, Ünal Karaman, Abdullah Güngör, Faruk Akkayon, Hamza Köseoğlu ve Serhat Gökmen’i de unutmamak gerekir.
Mesela en deneyimli isimlerden Recep Kara’nın katılmaması zaten büyük avantaja sahip olan Akdeniz Başpehlivanları’na büyük avantaj sağlıyor. Karadeniz Başpehlivanları bir efsane’nin katılmamasıyla dezavantajlı. Akdeniz özellikle Antalya’lı başpehlivanların daha çok olması kemerin Antalya’ya gitmesi için bir avantaj olarak görünüyor.
Tabii hırçın Karadeniz insanının ne yapacağı belli olmaz. Bir bakarsın bütün rakiplerini birer birer yenerek başpehlivanlığa ulaşacak birisi mesela Fatih Atlı, Abdullah Güngör veya Nedim Gürel olabilir. En yaşlı başpehlivan ünvanına sahip Şaban Yılmaz’ın da ne yapacağı hiç belli olmuyor. Bir bakarsınız geçen yıl ikinci olmuştu bu yıl da birinci olabilir.
Ama en avantajlı olanların başında geçen yılın Başpehlivanı Orhan Okulu ile beraber Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Osman Aynur ve Mehmet Yeşil Yeşil şu anda avantajlı görünüyor.
Yağlı güreş belki de dünyanın en zor sporlarından birisi…
Bir yıl boyunca hazırlık yapıyorsun. Azim, hırs, güç, kuvvet, dayanıklılık, sıcak-soğuk demeden mücadele sonunda en ufak bir hata herşeyi yok edebeliyor. Hatta hakemlerin yanlış kararları… Hatta ve hatta şansınızın da yanınızda olması gerekiyor. Çekeceğiniz kura çok önemli. İlk turda elenmek de var, sonun kadar gidip başpehlivan olmak da var. Zor bir spor. Güneşin altında sabahtan-akşama kadar beklemek dahi insanı yorarken, pehlivanların sıcak, ter ve yağ içinde sonuna kadar direnmesi sonunda gelen büyük başarı: Başpehlivanlık…
Tüm katılan pehlivanlara öncelikle sağlık ve sıhhat diliyorum. Kazasız belasız 658. Tarihi Kırkpınar’ı hak edenin kazanacağı bir turnuva olmasını bekliyorum. 14 boyda katılan tüm pehlivanlara başarı dileklerimle…
Not: Ben rüyamda aylar öncesinde gördüğüm Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil idi. Tabii bu bir rüya!.. Bakalım gerçek nasıl olacak?..