Tek suçlu Başpehlivan Cengizhan Şimşek

Neden böyle bir başlık seçtik. Tek suçlu Tarihi Kırkpınar’ın altın kemerini beline taktığı ve birinci olduğu için Cengizhan Şimşek’tir. Eğer Cengizhan Şimşek 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde kürsünün en üst basamağında yer almasa idi. Bu sorunların hiç biri yaşanmayacaktı. Tek suçu kazanmak olan Cengizhan Şimşek. Üstelik doping sonucu da temiz!..

Peki şimdi sırası ile gelelim bu işler nasıl oldu. Kasım ayında yen federasyon seçildi. Federasyon yetkilileri ta ki yağlı güreş sezonu başlamaya yakın kurulları açıklamadılar. Ne zaman ki yeni federasyon kurulları açıkladı. Hatta canlı yayında bu kurullar açıklandıktan 1 gün sonra yeni federasyon kuruldu. Hatta kurullar neden açıklanmıyor diye sesler de çıkmaya başlamıştı.

Yeni federasyonu daha başlamadan bitirmiş oldular gibi. Tabii yeni gelen federasyonun devri alırken daha dikkatli çalışması gerekiyordu. Hatta işi bilen ve bu işin profesyonellerini işin başına getirmesine rağmen, hata işlenmiş. Evet bunu anlamak mümkün değil.

Yalnız biz bu yağlı güreşlerle ilgilenmeye 2017 yılında başladık. İlk yıl bir şey anlamadığımız için arşivleri araştırmaya başladık. Ama ne yazık ki, yağlı güreş ile ilgili doğru düzgün bir kayıt tutulmuyor. Hatta federasyonu gittik. Fotokopi şeklindeki sonuçları okumak ne mümkün. Ama buna rağmen elimizden geldiği kadar mücadele ederek, bu işi yürütmeye çalışıyoruz. Bir de en önemli nokta 2017 yılından sonra her yıl federasyona giderek güreşeceklerin listesini almayı başladık. Orada cezalılar ve güreşebileceklerin listesini alarak işimizi yapmaya çalışıyoruz.

2022 yılı başında federasyona gittik ve listeyi aldık. Orada cezalılar listesinde Cengizhan Şimşek’in adı yok. Biz de yazılarımızı ona göre yazıyoruz. Ve sezon başladı. Kumluca ilk büyük güreş olan, burada Cengizhan Şimşek güreşemez diye bir şey söylemedi kimse. Orada federasyon başkanı, yağlı güreşten sorumlu başkan, hakemler, kule hakemleri, tümü vardı. Kimseden bir ses çıkmadı.

Ve Cengizhan Şimşek Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde birinci oldu. Yine kimseden ses yok. Tabii biz bu güreşe gidemedim. Çünkü Ankara’dan Manavgat’a bilet bulamadım. Bir tane yer vardı o da bayan yanı olduğu için vermediler. Biz de ne yazık ki, bu güreşe katılamadım.

Sonra turnuvalar devam etti. Ne zaman ki, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri başladı. Hemen herkes orada bakan, milletvekilleri, vali, belediye başkanları ve federasyon başkanları her ikisi de yani protokolün tamamı.  Güreşler başladı ama kimsenin  Cengizhan Şimşek’in birinci olmasını aklının ucundan bile geçirmiyordu. Tabii gündemin konusu Ali Gürbüz’ün 3. Kez kemeri alması ve sonsuza kadar taşıması idi. İlgi odağı Ali Gürbüz idi. Tabii Ali Gürbüz’ün, Mehmet Yeşil Yeşil’e kaybetmesi bütün planları alt üst etti. Bununla da bitmedi. Bu kez Mehmet Yeşil Yeşil’i de Ertuğrul Dağdeviren yenince yine planlar alt üst oldu. Tabii bu kez diğer kemer adaylarını da (Orhan Okulu ve İsmail Balaban) birer birer bir taraftan Cengizhan Şimşek, diğer taraftan diğer finalist Mustafa Taş temizleyerek geldiler adeta.  Ama bunların hiçbiri olmadı. Gençler devrim yaptı ve altın kemeri finalde Mustafa Taş’ı yenen Cengizhan Şimşek kazandı. Tüm suçu da bu!..

O gün Cengizhan Şimşek’in yanında fotoğraf karesinde yer almak isteyen erkanın hepsi bu gün Cengizhan Şimşek’in yanında yer almalı. Gerek eski federasyon ve gerekse yeni federasyon. Hatta tüm protokol Cengizhan Şimşek’in karesinde yer almak için can atıyorlardı. Şimdi de Cengizhan Şimşek’in yanında yer almaları gerekir.

Evet buraya kadar eski federasyon suçlu ise, bundan sonra yine sayısız güreşler yapıldı. Geleneksel federasyon işi devir aldı. Yine kurullar kuruldu. Bir çok kişi bu işin başına getirildi. Kimse bir araştırma yapmadı mı? Güreş federasyonu bakmamış. Geleneksel güreş federasyonu da bakmamış. Kurtdere Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde ve Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Cengizhan Şimşek güreşti. O zaman neden kimse bir şey söylemedi? Hatta sezon sonuna kadar güreşler devam etti. Cengizhan Şimşek bir çok güreşte güreşmeye devam etti. Madem bu Başpehlivan suçlu idi. Eski olsun yeni olsun federasyonlar ve antrenörü neden konuşmadı? Bu iş madem biliniyordu. Neden 13 Aralık 2022 tarihi gelene kadar konuşmadınız. Madem öyle idi neden Cengizhan Şimşek’i güreştirdiniz ve güreştirmeye devam ettiniz?

Peki bir şey daha söylemeden edemeyeceğim. Neden sezon içinde federasyonu değiştirmeye karar verildi? Sezon sonu beklenmiş olsa idi. En azından daha detaylı olarak incelenerek, devir işlemi yapılmış olurdu. Dere geçerken at değiştirilmez.

Ayrıca Tahkim Kurulu’nun verdiği karar değiştirilmez. Tahkim kurulu bu işler olurken haberdar değil miydi? Hadi bütün güreşleri anlarım da Kırkpınar Dünya’ya mal olmuş. Devletin kanalından canlı olarak sunuldu. Bu kurul üyelerinden hiç birinin dahi haberi yok mu? Bizim naçizane fikrimiz şu: Tahkim Kurulu’nu da Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne davet etmek gerekiyor. Sadece ve sadece güreşler biten kadar orada otursunlar. Bir şey yapmalarına gerek yok. Olayı seyretsinler ve kararları verirken de ona göre düşünürler hiç değilse!..

Peki  kurulun verdiği karar değiştirilmez. Bu ayeti kerime mi? Bir pehlivan veya sporcu hakkını nasıl arayacak? Tamam ceza veren kolayca verebiliyor. Ama ceza verilenin de hakkını savunma şansı olması gerekmiyor mu?

Ayrıca bu kadar güreş sonunda herhangi bir sorun çıkmadı. Ne zaman çıktı 13 Aralık 2022 günü. Neden bu kadar beklendi ve bu gün seçildi? Cengizhan Şimşek’in yanında yer aldınız. Hatta en mutlu gününde dahi yalnız bırakmadınız. Kötü gününde de yanında yer almak zorundasınız. Cengizhan Şimşek de anasının ak sütü gibi helal olan muhteşem güreşler çıkartarak bu kemeri kazandı. Bütün favorileri yendi. Beklenmeyeni yaptığı için suçlu oldu. Bu kemeri hak etmiştir. Bütün kameralar ve dünya bu konuya şahit. İsterseniz siz kabul etmeyin ama kamuoyu bunu böyle kabul etmiştir. Siz kemeri alsanız bile taraftarın gözünde 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin baş boy 1.’si Cengizhan Şimşek’tir. Çünkü hepiniz oradaydınız ve kemeri de siz taktınız!..

Bir şey daha hatırlatmak isterim. Bu olaylar çıkınca Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ni aradık. “Onlar dediler ki, biz yağlı güreşe karışmıyoruz. Yağlı güreş geleneksel bir spordur. Uluslararası değildir.” Dediler.

Gelelim Cengizhan Şimşek’e her şeyden önce doping sonucunun temiz çıkması seni kurtarır. Eğer kontrolleri zamanında yaptırmadığın için hafif kusurlu olarak kabul edilir. Sonuç olarak yapılması gereken şu: Başpehlivan Cengizhan Şimşek’in kemeri geçerlidir. Ama kural hatası yapıldığı için, Kırkpınar’ın da yeniden yapılması mümkün olmadığına göre; Cengizhan Şimşek’in cezası 2023 yılında uygulanır ve bu olayda ancak böyle çözülebilir diye düşünüyoruz.

Not: Neden pehlivanların hakkını koruyan bir sistem yok?