Türkiye’nin Başpehlivanı Gürbüz…

Bu yıl 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlık müsabakalarında rakiplerini birer birer yenerek finalde güreşmeye hak kazanan Ali Gürbüz, Orhan Okulu’yı sırtaşağı yenerek Türkiye’nin Başpehlivanı oldu.
Tarihi Kırkpınar güreşleri başlamadan önce yazdığımız yazımızda da belirtmiştik. Öncelikle tecrübe kazandı ve istatistikler Ali Gürbüz’ü gösteriyordu ve de doğru çıktı.
Son 5 yılda sürekli kemer el değiştirmiş. Kimse üst üste kemeri kazanamamış. En son yine Ali Gürbüz üst üste kazanmıştı. Daha sonraki yıllarda bir türlü istikrar yakalanamadı. 2013 İsmail Balaban, 2014 Fatih Atlı, 2015 Orhan Okulu, 2016 Recep Kara, 2017 İsmail Balaban, 2018 Orhan Okulu ve 2019 Ali Gürbüz altın kemeri kazanmayı başardılar.
Fakat son yıllarda bırakın 3 kez kazanmayı üst üste 2 kez kazanan dahi olmadı. Bu durum bize şunu gösteriyor. Bundan sonra yapılacak Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde sürprizlerin olacağı kesin. Üst üste kazanmak için çok çok çok çalışmak gerekiyor. Tabii bunun dışında şansın da yanında olması gerekiyor. En ufak bir hareket kazandım derken kaybettiriyor.
Bu yıl yapılan güreşler birbirinden güzel oldu. Hakem hataları bazen olmasına rağmen, öyle gözle görülür büyük şikayetler de görülmedi. Alt boylarda daha çok itirazlar oldu. Tabii kaybeden nasıl hata yaptım diye isyan ederken, kazanan da haklı gururu yaşıyor.
Özellikle alt boy güreşlerinde olan müsabakalar çok zevkli idi. Çünkü onlar puan hesabı yapmadan güreşmeye çalışıyorlar. Çıkar çıkmaz rakibimi nasıl mağlup ederim derdinde.
Boylar yükseldikçe matematik hesapları gündeme gelmeye başlıyor. Rakibimi nasıl yenebilirim? Bunun için onun hangi zamanları daha güçlü ve zayıf bunların hesapları yapılıyor. Hatta tam kazandım derken kaybetme ihtimali de var. Yağlı güreş bu…
Başpehlivanlık müsabakalarında ise birbirinden renkli görüntüler yaşandı. Birinci gün yapılan ilk tur güreşlerinde favoriler kazandı. Büyük bir sürpriz yaşanmadı. Onur Balcı bu turu güreş yapmadan geçti.
İkinci turda Hüseyin İyican, Mustafa Kemal Karaboğa, Mustafa Batu, Süleyman Aykırı ve Orhan Okulu güreş yapmadan turu geçtiler. İkinci turda Serhat Gökmen, Furkan Durmuş Altın, Ertuğrul Dağdeviren, Tanju Gemici ve Nedim Gürel beklenen sürprizi yapamadılar. Tanju Gemici kırmızı kart cezası ile güreşi kaybetti. Bu turun en zorlu güreşi ile Mehmet Yeşil Yeşil ve Osman Aynur arasında geçti. İki güreşçinin kıyasıya mücadelesi sonucunda iki altın kemerli başpehlivanın müsabakasını Mehmet Yeşil Yeşil kazanmayı başardı.
Günün son karşılaşlamalarında yani 3. turda sürpriz yaşandı. Şaban Yılmaz, Mustafa Batu’ya elenirken, Fatih Atlı da Ünal Karaman’a yenildi. Denk kuvvetlerin mücadelesinde Hüseyin Gümüşalan, Faruk Akkoyun’a yenildi. İlk günün sonunda İsmail Balaban, Mustafa Batu, Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Hamza Köseoğlu, Faruk Akkoyun, Mehmet Yeşil Yeşil ve Ünal Karaman çeyrek finale kalmayı başardılar.
Çeyrek finalde favoriler kazanırken, İsmail Balaban rakibi Hamza Köseoğlu’ne yenilerek taraftarlarını şaşırttı. 2017 yılındaki rövanşı da bu şekilde Hamza Köseoğlu almış oldu. Bu tura kadar yapılan güreşlerde büyük başarıyı elde eden Ünal Karaman oldu. Beklenenin üstünde bir performans sergileyerek yarı final kapısından döndü Ünal Karaman…
Yarı finalde Orhan Okulu-Mehmet Yeşil Yeşil ve Ali Gürbüz-Hamza Köseoğlu karşılaşmasının sonunda finale gelindi.
Finalde ise Orhan Okulu ve Ali Gürbüz 40 dakika birbirlerine üstünlük sağlayamadılar. Hatta seyirciler dahi beklemekten sıkılmaya başlamıştı. Tam bu sırada uzatmaya gidildi. Güreş burada biraz hareketlenmeye başladı. Uzatma dakikalarında Ali Gürbüz rakibi Orhan Okulu’yu sırtaşağı yenerek 658. Tarihi Kırkpınar Başpehlivanı olarak altın kemeri bir yıllına arkadaşından devraldı.
Finalistler finale gelene kadar kimleri eledi:
Orhan Okulu 1.turda Cenk İlden’i, 2.turda güreş yapmadan tur atladı, 3.turda Süleyman Aykırı’yı, çeyrek finalde Mustafa Batu’yu ve yarı finalde Mehmet Yeşil Yeşil yenmeyi başardı.
Ali Gürbüz 1.turda Abdullah Güngör’ü, 2.turda Serhat Gökmen’i, 3. turda İsmail Koç’u, çeyrek finalde Faruk Akkoyun’u ve yarı finalde Hamza Köseoğlu’nu yenmeyi başararak finale geldi.
Öncelikle kürsünün zirvesinde yer alan Minik-1’de Mehmet Arda Tanır, Minik-2’de Güven Can Türkoğlu, Teşvik-1’de Ferhat Yiğit, Teşvik-2’de Yusuf Kırat, Tozkoparan’da Muhemmet Biçen, Ayak’da Ramazan Yıldız Çilenker, Deste Küçük’te Ömer Yasir Gökkaya, Deste Orta’da Emre Ayyıldız, Deste Büyük’te Serdar Yıldırım, Küçük Orta Küçük’te Osman Kan, Küçük Orta Büyük’te Mert Altın, Büyük Orta’da Ali İhsan Batmaz, Başaltı’nda Özkan Yılmaz, Baş’ta Ali Gürbüz ve En İyi Peşrev’de Gürsel Umut pehlivanlarımıza ve katılan tüm pehlivanlara teşekkür ediyoruz. Gerek galipler ve gerek mağlupler bize yağlı güreşin olimpiyatı olan Edirne Sayariçi’nde muhteşem yağlı güreş ziyafetinden dolayı teşekkürler…

659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Gürşlereri’ndebuluşmak dileğiyle…