Varsak’ta neler oldu neler?

Antalya’nın Kepez ilçesine bağlı Varsak Mahallesi’nde 4. kez düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerinde birbirinden güzel mücadeleler yaşandı.

Başpehlivanın olmadığı yağlı güreşlerde 4 boyun mücadelesi yaşandı. Minik, Teşvik, Deste ve Küçük Orta Küçük boylarında pehlivanlar mücadele ettiler.

Küçük çaplı bir organizasyon olmasına rağmen ilgi büyüktü. Hatta stadın oturma yerlerinin az olması nedeniyle, yarım olan inşaatın katlarına seyirciler çıkarak güreşleri izlediler.

Antalya’da güreşe ilgi yoğun. Üstelik her aile çocuğunu yağlı pehlivan güreşçisi yapmak için hazırlıyor. Varsak Spor Kulübü’nün düzenlediği güreşlerde derecelerden çok mücadeleler dikkati çekti. Daha önce diğer branşlarda derece elde eden pehlivanlara da ödülleri verildi.

Yine hakem kararları nedeniyle itirazlar sonucu seyircilerin sahaya girmesi ve daha sonra her iki tarafın da akraba olmaları sonucu birbirleriyle barıştılar. Yenilgiyi kabul edememek olayların başlama nedeni oluyor. Bunların engellenmesi için daha doğru kararların verilmesi gerekiyor. Hatta hakemlerin yeniden bir yapılanmaya ihtiyacı var.

Tüm bunlara rağmen güzel bir organizasyondu. Varsak Spor Kulübü’nü tebrik etmek gerekiyor. Antalya’nın Kepez ilçesinde böyle bir organizasyonu gerçekleştirmek de bir ayrıcalıktır.

Bu arada Kepez Belediye Başkanı da gelecek yıl daha büyük bir organizasyon yapılması için söz verdi. 5. Varsak Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 14 boyun yer alacağı bir organizasyonun yapılması için. Ayrıca güreş sahasını da düzelteceğini söyledi.

Minik ötesi pehlivanların güreşleri de ayrıca organizasyona renk kattı.

Bir de güreşi teşvik amacıyla düzenlenen daha önce güreşi bırakanların mücadeleleri ve her pehlivana ödül verilmesi dikkat çekiciydi.

Bir de geleceğe pehlivan yetiştirmek amacıyla minik boylarda güreşen pehlivanlara da teşvik amacıyla yenen veya yenilene ödül verildi.

Bir organizasyon da böylece sona erdi. Varsak Spor Kulübü ve emeği geçenlere teşekkür etmek gerekiyor.