Yağlı Güreş organizasyonları daha düzenli yapılmalı!..

Geçtiğimiz yıl yapılan yağlı güreş organizasyonları hakkında biraz değerlendirme yapalım. Biliyorsunuz sezon Kumluca Yağlı Güreşleri ile açıldı. Bir kez Kumluca Er Meydanı büyük güreş olarak nitelendirildiğine göre, yeri çok dar. Bir kez bu alanın genişletilmesi gerekiyor. Ayrıca konaklama sisteminin de çözümlenmesi gerekiyor. Bir de madalya törenleri neden başpehlivanlık güreşi yapılırken yapılıyor. Bunu da Edirne hariç tüm yağlı güreş organizasyonlarında gördük. Başpehlivanlık güreşini mi takip edeceğiz, yoksa madalya törenini mi? Kırkpınar hariç bütün organizasyonlarda bu hata var.

Daha sonra Nilüfer Belediyesi Çalı Yağlı Güreşlerine gittik. Orada da aynı sorunu yaşadık. Üstelik ışıklandırma sisteminin yetersiz oluşu çekim kalitesini de düşürüyor. Bir elden geçirilmesi gerekiyor.

Tarihi Kırkpınar Edirne Yağlı Pehlivan Güreşleri, organizasyon olarak iyi ama dışarıda kalan pehlivanların durumlarının düzeltilmesi gerekiyor. Bu bugünkü mesele de değil. Mesela bir tır var pehlivanların yıkanması ve tuvalet sorunu için. Mesela Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği sanıyorum bunu gönderiyor. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentlerin Belediye Başkanları bu tırdan birkaç tane her güreşe gönderilse daha iyi olmaz mı? Bir de bu yağlı güreş sürekli takip eden basın ve fotoğraf çekenlerin takip edilerek giriş belgeleri verilirse daha iyi olmaz mı? Sadece Kırkpınar veya 4 büyük güreşi izleyenler. Diğer güreşlerle ilgili bir bilgiye daha sahip değiller. Evet Covid-19 tedbirleri kapsamında böyle bir karar alındı. Ama gördük ki, basın yeleğini giyen herkes içeri girdi. Onlar da ne yapıyorlar biliyor musunuz? İçeride daha rahat güreş izlemek için fotoğraf çekip haber yapanlara önümüze geçme diyorlar. Hatta içeride fotoğraf çekenlerden duyduğum. Bu güreşçiyi çek bunu çekme gibi konuştular. Halbuki her pehlivan önemlidir. Tabii bu işi yapıyorsanız. Ama sadece Kırkpınar’dan Kırkpınar’a yağlı güreşi takip ediyorsanız tabii ki kimin hangi pehlivan olduğunu bilmezsiniz. Yine Kırkpınar da madalya töreni düzenli yapıldığı ve basın mensuplarına fotoğraf çekmek için bir masa verildiği için takdir ediyoruz. Tabii burada konaklama sorunu var.

Gelelim Kurtdere’ye… Balıkesir, yağlı güreşi en iyi şekilde düzenleyenlerin başında geliyor. Hem Büyükşehir ve hem de Karesi yağlı güreşi takip edenler için hem özel bir servis ve hem de otelde kalmaları için yer ayırmayı ihmal etmiyor. Burada da sorunların bir tanesi güreşçilerin yıkanma yeri olan yerde bir kanalizasyon sorun var. 2017 yılında gittiğimiz zamanda orada su birikintisi oluyor ve bataklığa dönüşüyordu. Sanıyorum yetkililer bu konuya el atacaklardır. Bir de basın mensuplarına bir yer ayrılsa çok iyi olacak. Sadece televizyoncular düşünüldüğü için, basın mensuplarına pek yer kalmıyor. Bir de madalya töreninin başpehlivan güreşi bittikten sonra yapılması çok iyi olacaktır. Çünkü haber yapabilmek ve madalya törenini kaçırmamak için oradan oraya koşturmak zorunda kalıyoruz.

Evet sezonun 4. büyük güreşi olana Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne… Orada da ilgi büyük olduğu için basın mensuplarının bir türlü yer edinmesi mümkün değil. Tabii bu yıl, biraz daha ilginin çoğaldığı bir yer olduğu için sorunlar yaşanıyor. Belediye yetkilileri de elinden geleni yapmaya çalışıyor. Fakat yine de aksaklıklar giderilemiyor. Burada da bu yıl mesela başpehlivanlık güreşini beklediler ve sonunda madalya töreni yapıldı. Geçen yıl karışıklık vardı. Bu yıl bunu gidermelerine rağmen, haber, fotoğraf ve kamera çekimlerinin yapıldığı yüksekte olması bizim iş yapmamızı zorlaştırdı. Mesela Edirne’deki gibi bir platform sağlansa daha iyi olmaz mı? Bir de giriş kapılarına, Elmalı’dan birileri de görev alsa, en azından kendi halkını daha iyi tanırlar. O zaman yaşanan hengame yaşanmamış olur. Tabii bunlar bizim tavsiyelerimiz.

Bir de Sekapark ilk defa gittim. Ne gördüm böyle bir güreş alanı olabilir mi? İnanılır gibi değil. Yamuk yumuk bir yer. Bir taraftan bir taraf görünmüyor. Kulenin olduğu yerle protokol olduğu yer arasında adeta yay çiziyor. Nasıl bir yer anlaşılması mümkün değil. Burasını nasıl güreş alanı yapmışlar anlamak mümkün değil? Madem burada sürekli güreş yapılıyor bir düzen verilmesi şart!.. Hiç kimsenin dikkatini çekmemiş mi acaba? Anlamak mümkün değil. Kimse de bir şey dememiş galiba… Yetkililer sanıyorum buraya bir düzenleme yaparlar nasıl olsa sürekli güreş yapılacaksa bir düzenleme yapılırsa çok iyi olur diye düşünüyorum.

Bir de sağlık ile ilgili sorunları gündeme getirelim. Mesela güreşlerin yapıldığı bütün alanlarda mutlaka ve mutlaka sağlık ekibinin yanında ambulans olması şart!.. Bunu özellikle değerlendirirlerse iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü orada sporca sakatlanabilir. Derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Fakat bazı yerlerde yeterli olmadığını görüyoruz. Ambulans mutlaka hazır bir şekilde olması gerekiyor. Allah korusun orada bir pehlivanın canına bir şey gelse nasıl hesap verilecek? Lütfen bu konuları da daha iyi organize edelim.

Bir de hakemler konusuna gelelim. Bitmeyen senfoni hakem hataları. Her spor branşında olduğu gibi yağlı güreşte de çözülemeyen konu hakem hataları. Bir türlü bunu çözemiyorlar. Üstelik güreşin içinden gelen hakemler olmasına rağmen, haksızlık bir türlü bitmiyor. Orta hakemin görmediğini kule nasıl görecek en çok onu merak ediyorum. Kule de ufacık bir ekranda üstelik yaşı ilerlemiş insanlar nasıl konuyu çözebiliyorlar anlamak mümkün değil. Halbuki kulenin görmediğini televizyon için kurulan ekranlar gösteriyor. Bari oraya bakın. Seyirciler görüyor kule görmüyor. Orta hakem yanında olan güreşi nasıl göremiyor. Orta hakem bence en önemli hakem olması gerekmiyor mu? Eğer dikkati dağılıyorsa, ona göre hakem ataması yapılsın. Bir de güreşler başlayınca müsabaka sayısı çoğaldığı için hakemler yeterli olmuyor. Bunun da düzenlenmesi gerekiyor. Üstelik hakemlerin forma numaraları bir standarda oturtulması gerekmiyor mu? Mesela aynı numaraya sahip hakem olmamalı. Her hakemin bir sırt numarası olması ve o hakemin o formadan başkasını giymemesi gerekiyor, diye düşünüyorum.

Bir de cazgırlara gelelim, yağlı güreşi yalnızca ezan durdurabilir diye maniler okuyorlar. Ama bir bakıyorsunuz birden bire bütün güreşler dursun. Bu nasıl bir mantık anlamak mümkün değil. Halbuki puanla hariç ezan okunurken güreşler durabilir diye anons yapan kendileri. Aynı zamanda güreşleri birden bire durduran da cazgırlar oluyor. Bunu da anlamak mümkün değil. Belki de bu güreşi durduğunuz anda pehlivan rakibini yenecek. Neden böyle bir uygulama yapıyorsunuz anlamak mümkün değil!.. Anlaşılması mümkün olmayan olaylarla dolu hatalar yapılıyor. Bir sistem geliştirilmesi ve buna göre uygulanması gerekmiyor mu?

Ayrıca yağlı güreş organizasyonu yapan bütün birimlere temizlik konusunda teşekkür ediyoruz. Her ne kadar görüntülerin içine temizlik elemanları çıkmasına rağmen. Bir de pehlivanların da bu temizlik konusuna uymalarını tavsiye ediyoruz. Hep birlikte daha güzel organizasyonlar göreceğiz inşallah. Ama bu işin çözülmesi için hep birlikte hareket etmek gerekiyor.

Tek amacımız yağlı güreş organizasyonların daha iyi yapılması.

Not: Geleceğimizin teminatı olan minik pehlivanlara da gereken değerlerin verilmesi…